Acum pe AM: Diminetile noastre
Acum pe FM: Diminetile noastre

(UPDATE) PREMIILE Festivalul Internațional „Mugurelul”, ediția a X-a (FOTO)

23 Iunie, 2014 (937 vizite | 0 comentarii)
Yahoo Messenger Facebook Delicious Stumbleupon Tiparire

În perioada 20 - 22 iunie 2014 la Dorohoi s-a desfășurat Festivalul-concurs internațional de muzică populară „Mugurelul”, organizat de Ministerul Educației Naționale, Inspectoratul Școlar Județean Botoșani, Palatul Copiilor Botoșani, Clubul Copiilor Dorohoi, Primaria Municipiului Dorohoi, Consiliul Județean Botoșani.

La festival au participat copii și elevi, membri ai cercurilor artistice din palatele și cluburile copiilor, de la grădinițe, școli generale și licee din țară, la următoarele secțiuni :

Sectiunea I: interpretare vocală (soliști vocali)
Sectiunea a II-a: interpretare instrumentala (solisti instrumentisti)
Sectiunea a III-a:   ansambluri folclorice de copii si tineri din Romania și ansambluri folclorice de copii si tineri din strainatate

Categorii de varsta :
• 7 - 10 ani;
• 11 - 14 ani;
• 15 - 18 ani

Acompaniamentul a fost asigurat de Orchestra „Mugurelul” a Clubului Copiilor Dorohoi, sub conducerea muzicala a prof. Marcel Dupu.

Parteneri: Asociatia "Mugurelul" Dorohoi, Casa municipala de Cultură Dorohoi, Grădinița cu Program Prelungit "Ștefan cel Mare și Sfânt" Dorohoi, Seminarul Teologic "Sf. Ioan Iacob" Dorohoi


PREMII

SOLIŞTI  VOCALI
 

CATEGORIA NUMELE / PRENUMELE PREMIUL
7 – 10 ani Erica Zgârdău
Palatul Copiilor Botoșani - filiala Darabani
PREMIUL SPECIAL PENTRU DEBUT
Ella-Alexandra Pădureț-Nechifor
Școala Populară de Arte Botoșani
PREMIUL III
Luiza-Ștefania Muscalu
Școala Gimnazială Muncelu de Sus,
com. Mogoșești-Siret, Iași
MENȚIUNE
Elisabeta Șeremet
Palatul Copiilor Botoșani
PREMIUL II
PREMIUL TVR IAȘI
Ioana Roxana Agârbicean
Palatul Copiilor Sibiu
PREMIUL I
11 – 12 ani Flavia Lesuc
Tudora, jud. Botoșani
PREMIUL II
Mihaela Pohoață
Școala Gimnazială Berchișești, Suceava
PREMIUL I
PREMIUL RADIO IAȘI
Ilona-Andreea Anghel
Școala de Arte și Meserii Pitești
PREMIUL I
Cosmina Alexandra Chifor
Palatul Copiilor Suceava
PREMIUL III
Sandra Tudurache
Palatul Copiilor Suceava
MENȚIUNE
13 – 14 ani Elena Ailenei
Clubul Copiilor Fălticeni
PREMIUL II
Mihai Enache
Palatul Copiilor Botoșani
MENȚIUNE
Georgiana Emilia Tanasa
Palatul Copiilor Piatra Neamț
PREMIUL I
PREMIUL RADIO IAȘI
PREMIUL TVR IAȘI
Alexandra Ifrim
Mândrești, Botoșani
PREMIUL II
Alexandru Vlad
Școala Gimnazială Brăiești, Suceava
DIPLOMĂ DE PARTICIPARE
Livia-Elena Brădățanu
Clubul Copiilor Fălticeni
PREMIUL III
15-18 ani Gabriela Nistor
Palatul Copiilor Sibiu
PREMIUL III
Mihaela Cajvan
Școala Populară de Artă "Ion Irimescu" Suceava
PREMIUL I
PREMIUL RADIO IAȘI
Ioana Bută
Școala Gimnazială "I. D. Sturdza" Săucești, Bacău
PREMIUL II
Mădălina Iosub
Școala Populară de Arte Botoșani
PREMIUL I
PREMIUL RADIO IAȘI
 

 
 
 
 
 
SOLIȘTI INSTRUMENTIȘTI
 

CATEGORIA NUMELE / PRENUMELE PREMIUL
7 – 10 ani Dumitru Șpilevoi
Școala de Arte Coșnița, raion Dubăsari,
Republica Moldova
PREMIUL I
11 – 12 ani Florin Pavel Cotos
Școala Gimnazială "Dimitrie Onciul", Straja, Suceava
PREMIUL I
PREMIUL RADIO IAȘI
Șerban Cărămidariu
Școala Populară de Arte Botoșani
PREMIUL II
15 – 18 ani Adrian Buzilă
Școala de Arte Coșnița, raion Dubăsari,
Republica Moldova
PREMIUL II
Eusebiu Toma
Palatul Copiilor Botoșani
PREMIUL I
PREMIUL FLY MUSIC
 

 
GRUPURI  VOCALE
 

CATEGORIA NUMELE / PRENUMELE PREMIUL
Preșcolari Grupul vocal "Românașii"
Grădinița Nr. 6 Dorohoi
PREMIUL I
15 -18 ani GRUPUL VOCAL "IZVORAȘUL"
Palatul Copiilor Vaslui
PREMIUL SPECIAL PENTRU PRELUCRĂRI FOLCLORICE
  ANSAMBLUL "BUCOVINOCICA"
Universitatea Națională “Yuriy Fedkovych” Cernăuți, Ucraina
PREMIUL I
Ansamblul Folcloric “KumonCHi”
Centrul Cultural Verencianka, raionul Zastavna, Cernăuți, Ucraina
PREMIUL SPECIAL PENTRU AUTENTICITATE

 
GRUPURI INSTRUMENTALE
 

CATEGORIA NUMELE / PRENUMELE PREMIUL
15 – 18 ani FANFARA ȘCOLII GimnazialE "Florian Porcius" Rodna PREMIUL I

 
FORMAŢIIDE DANSURI
 

CATEGORIA NUMELE / PRENUMELE PREMIUL
Preșcolari FORMAȚIADE DANSURI POPULARE "Moștenitorii"
Grădinița "Ștefan cel Mare și Sfânt" Dorohoi
PREMIUL I
7 - 10 ani FORMAȚIA DE DANSURI "FIRICELUL" DUMENI
Școala Gimnazială Nr. 2 Dumeni
PREMIUL I
FORMAȚIA DE DANSURI "BRÂULEȚUL"
Școala Gimnazială Nr. 11 Botoșani
PREMIUL II
FORMAȚIA DE DANSURI "Mugurelul Albeștean"
Școala Gimnazială Nr. 1 Albești, Botoșani
MENȚIUNE
11 – 14 ani FORMAȚIA DE DANSURI MIXTE "COMORILE LUNCII"
Școala Gimnazială Nr. 1 Lunca, jud. Botoșani
PREMIUL I
FORMAȚIA DE DANSURI "Mugurelul Albeștean"
Școala Gimnazială Nr. 1 Albești, Botoșani
PREMIUL II
14 – 18 ani FORMAȚIA DE DANSURI
"COMORILE NEAMȚULUI"
Palatul Copiilor Piatra Neamț
PREMIUL I

 
ANSAMBLURI  DE DANSURI
 

CATEGORIA NUMELE / PRENUMELE PREMIUL
7 – 14 ani ANSAMBLUL "CĂTĂLINA"
Palatul Copiilor Iași
PREMIUL I
14 – 18 ani ANSAMBLUL ARTISTIC "KOLOMEIKA" SIRET
Colegiul Tehnic "Lațcu-Vodă" Siret
PREMIUL I
și
PREMIUL TVR IAȘI
Ansamblul de călușari "Mugurașii Brâncovenilor"
Brâncoveni, Olt
PREMIUL I
Ansamblul Folcloric "Cununa Someșană"
Clubul Copiilor Sîngeorz Băi, Bistrița Năsăud
PREMIUL II

 
ANSAMBLURI FOLCLORICE
 

CATEGORIA NUMELE / PRENUMELE PREMIUL
7 – 14 ani Ansamblul "Mugurelul" Sighetu Marmației
Clubul Copiilor Sighetu Marmației, Maramureș
PREMIUL I
15 – 18 ani Ansamblul folcloric Aromân "Dor"
Sarighiol de Deal, Tulcea
PREMIUL II
și
PREMIUL SPECIAL PENTRU AUTENTICITATE

 
ANSAMBLURI  DE CÂNTECE  ŞI  DANSURI
 

CATEGORIA NUMELE / PRENUMELE PREMIUL
7 – 14 ani ANSAMBLUL "STEJĂRELUL" DARABANI
Palatul Copiilor Botoșani, filiala Darabani
PREMIUL I
11 – 14 ani ANSAMBLUL "POIENIȚA" VORONA
Școala Gimnazială "N. Iorga" Poiana, Vorona
PREMIUL I
Ansamblul "Hora Timișului"
Palatul Copiilor Timișoara
PREMIUL II
ANSAMBLUL "MUGURAŞII"  SĂUCEȘTI
Școala Gimnazială "I.S.Sturdza"
Săucești, jud. Bacău
PREMIUL III

 
 
TROFEUL FESTIVALULUI:
 
Ansamblul FOLCLORIC "ĽUBOVŇANČEK" Slovacia - Stara Lubovna, Slovacia
 
 
 

« Precedentul Urmatorul »

Evenimente recente

(Sursa foto - Radio România) Radio România la summitul mondial dedicat educaţiei prin media
Într-un secol în care canalele de comunicare sunt din ce în ce mai multe și mai diverse, însă mesajul transmis este din ce... citește
Elena Mosuc & G Salgueiro Operfado, un spectacol grandios în aer liber la Iași
Opera Naţională Română Iaşi vă invită la cel mai grandios spectacol de operă din capitala Moldovei “Magia serii în sunet și... citește

Adaugă un comentariu

Nume:
Comentariu:
Cod Securitate:
cod securitate

Comentarii

Încă nu există comentarii pentru acest eveniment.

Newsletter


Twitter Radio Iasi
© Radio Iași 2019, toate drepturile rezervate.